Įrodyta, kad tėtis gerokai lengviau paveikiamas ir mažiau tvirtas kai kuriais vaikų auklėjimo aspektais nei mama.
2000 tėvų apklausa parodė, kad mama griežčiau riboja vaikų ilgalaikį televizoriaus žiūrėjimą ar kompiuterinius žaidimus, saldžių ir gazuotų gėrimų vartojimą bei ėjimo miegoti laiką. Mamos vaidmuo kur kas rimtesnis kontroliuojant vaikų namų darbų ruošą bei sveiką ir pakankamą mitybą.
Bet tėčiai nustato vaiko drausmingo elgesio ir disciplinos taisykles.
Tokia statistika paaiškėjo „Wellkid“ atliktame tyrime, kuris taip pat atskleidė, kad 4 iš 10 tėvų sako, kad jie su partneriu dažnai taiko „gero ir blogo policininko“ auklėjimo metodą.
Auginant vaikus dirbti kaip komandai
Remiantis tyrimo rezultatais, tėvams rekomenduojama auginant vaikus dirbti ir veikti kaip komandai, tačiau ištikus sunkiam periodui, kai reikia griežtesnio žodžio, vienam iš tėvų imtis iniciatyvos ir vadovauti.
Ir atrodo, kad dažniau mamos imasi griežtojo vaidmens. Jos greičiausiai yra tos, kurios priverčia savo vaikus padaryti viską, ką jie privalo. Nesvarbu, ar tai namų darbai, subalansuotos mitybos laikymasis, ar tiesiog atsitraukimas nuo televizoriaus spoksojimo visą dieną.
Nepaisant to, kad tėčiai gali laikytis atlaidesnio požiūrio į šiuos auklėjimo aspektus, jie labiau kontroliuoja „blogą“ elgesį.
Tyrimas atskleidė, kad 4 iš 10 tėvų savo auklėjimo stilių apibūdina kaip švelnų. Bet 31% mano, kad dažniausiai savo vaikams jie yra griežti tėvai.
Mama turi „Griežtosios” titulą
41% tėvų sako, jog mama turi „Griežtosios” titulą jų namuose, kai palyginus tik 3 iš 10 sako, kad tai tėčio vaidmuo.
Bet 65% tėvų sako, kad abu su partneriu yra griežti, tačiau skirtingais auklėjimo aspektais.
Kalbant apie namų darbus, 46% tėvų tiki, kad greičiausiai mama yra tas žmogus, kuris kontroliuoja, ar jie padaryti. Ir tik 14% apklaustųjų atsakė, jog tai padaro tėtis.
Beveik 4 iš 10 mano, jog mama nusprendžia, kiek laiko vaikas turėtų praleisti žiūrėdamas televizorių ar žaisdamas kompiuterinius žaidimus, kai tik 1 iš 5 sako, jog tai tėčio atsakomybė.
Mamos taip pat priima sprendimus, kai reikia vaikams pasakyti, kiek jie turi suvalgyti, kokius vaisius ar daržoves valgyti ir ar jiems leidžiama žaisti kompiuterinius žaidimus, skirtus vyresniems vaikams.
Bet 31% sako, kad dažniausiai tikėtina, jog tėtis būna griežtas, kuomet reikia užtikrinti tinkamą vaikų elgesį arba taikyti „bausmes“ jei šie nesielgia gražiai. Palyginimui, 28% apklaustųjų sako, jog tai mama būna griežta tokiais atvejais.
Auklėjimas – nuolatinės derybos su vaikais
Taip pat paaiškėjo, kad 64% tėvų teigia, kad auklėjimas yra nuolatinės derybos su vaikais. Vidutiniškai suaugęs žmogus praleidžia 24 minutes per dieną „tardamasis” su savo atžala.
Beveik trečdalis derybų yra gąsdinant vaiką, jog iš jo bus kažkas paimta, kaip pavyzdžiui mėgstamas žaislas. O net 42% grasina uždrausti televizoriaus žiūrėjimą.
Kiti uždraudžia saldumynus ar desertus (26%), konfiskuoja vaikų kompiuterius, žaidimų konsoles ir kitus išmanius prietaisus (38%) arba sako, jog kurį laiką vaikui neduos kišenpinigių.
Tačiau kai kurie griebiasi kyšininkavimo – 20% tėvų leidžia vaikams eiti vėliau miegoti, jei šie padarys, ko prašomi. O 16% tėvų, kaip paskatinimą, siūlo papildomus kišenpinigius.
Valgymas yra didžiausia nesutarimų priežastis
Daugiau nei 1 iš 3 tėvų sako, jog valgymas ir maistas yra didžiausia nesutarimų priežastis jų namuose. 37% pripažįsta, kad lyginant su kitais auklėjimo aspektais, jie stengiasi būti griežtesni, kontroliuodami ką valgo jų vaikas.
4 iš 10 tėvų bando papirkti savo vaikus apdovanojimais, siekdami juos priversti valgyti maistą, o 38% – gąsdina atimti savo atžalų daiktus.
Žinoma, tai ne visada veikia (taip mano 76% tėvų, kurie sako, jog yra buvę tokių atvejų, kai jie nerimavo, ar jų vaikas valgo tinkamą maistą ir ar gauna visas reikiamas maistines medžiagas).
O kas penktas apklaustasis prisipažino netgi ieškojęs profesionalo patarimo, kaip pamėginti priversti vaikus daugiau ir sveikiau maitintis.