Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja visoms, nėštumą planuojančioms,  moterims kasdien vartoti maisto papildą, kuriame yra 400 μg folio rūgšties. Tai būtina tęsti ir pirmąsias 12 nėštumo savaičių, ne šis vitaminas užtikrina normalų vaisiaus nervinio vamzdelio susidarymą.

Jei planuojate pastoti, toliau pateiksime svarbius faktus, kuriuos turėtumėte žinoti apie tai, kas yra folio rūgštis, kodėl ją rekomenduojama vartoti, kiek folio rūgšties rekomenduojama vartoti ir kada reikėtų pradėti.

Kas yra folio rūgštis ir kodėl ji tokia svarbi nėštumui?

Folio rūgštis yra svarbus B grupės vitaminas, dar žinomas kaip vitaminas B9. Ji padeda organizmui stimuliuoti ir reguliuoti kraujodaros procesus. Folio rūgštis yra tirpi vandenyje, o tai reiškia, kad mūsų organizmas negali jos sukaupti. Taigi, kiekvieną dieną būtina gauti pakankamą jos kiekį.

Folio rūgštis yra būtina norint „statybinius blokus“ naujai gyvybe, todėl ji ypač svarbi ankstyvosiomis nėštumo dienomis, kai ląstelių dalijimasis vyksta sparčiausiai.

Svarbu vartoti folio rūgštį prieš nėštumą ir nėštumo metu, kad kūdikis vystytųsi sveikas, apsigimimų profilaktikai. Ji svarbi formuojantis vaisiaus nerviniam vamzdeliui, kuris užsidaro 28 nėštumo dieną. Tuo metu dauguma moterų tik sužino apie nėštumą.  Jei folio rūgštis vartojama taip, kaip rekomenduojama, prieš nėštumą ir ankstyvo nėštumo metu, ji gali padėti sumažinti šių rimtų apsigimimų riziką.

Kiek folio rūgšties turėčiau vartoti planuojant kūdikį ir kada pradėti ją vartoti?

PSO ir JK Sveikatos Departamentas rekomenduoja vartoti papildą, kuriame yra 400 μg folio rūgšties visoms moterims, planuojančioms kūdikį ir bent pirmąsias 12 nėštumo savaičių kasdien.  Tai reiškia, kad turėtumėte pradėti vartoti folio rūgštį, jei yra tikimybė, kad galite pastoti, ir tikrai gerokai anksčiau, nei sužinosite, kad pastojote.

Papildomas folio rūgšties vartojimas padidina motinos folio rūgšties atsargas†. Žema motinos folio koncentracija yra rizikos veiksnys, lemiantis nervinio vamzdelio defektų vystymąsi besivystančiam vaisiui. †Teigiamas poveikis pasiekiamas papildomai kasdien suvartojant 400 μg folio rūgšties mažiausiai vieną mėnesį iki pastojimo ir iki trijų mėnesių po pastojimo.

Kokiame maiste yra folio rūgšties?

Natūralus folio rūgšties šaltiniai:

Pilno grūdo duona

Grūdai

Lapinės žalios daržovės

Konservuota lašiša

Briuselio kopūstai.

Nors prieš nėštumą ir nėštumo metu svarbu valgyti sveiką, subalansuotą maistą, įskaitant šiuos maisto produktus, tačiau ne visada pavyksta užtikrinti pakankamą jo kiekį ar įvairovę.  Štai kodėl taip svarbu vartoti papildus, jei galvojate apie nėštumą.

Kas atsitiks, jei prieš pastodama nevartojau folio rūgšties papildų?

Jei prieš pastodama nevartojote folio rūgšties papildų, nesijaudinkite, tačiau rekomenduojama juos vartoti iš karto, kai sužinojote, kad pastojote ir ne trumpiau nei pirmąsias 12 nėštumo savaičių.

Ką daryti, jei man padidėja nervinio vamzdelio defektų rizika nėštumo metu?

Jei nėštumo metu yra didesnė nervinio vamzdelio defektų rizika, gydytojas gali patarti vartoti didesnę folio rūgšties dozę.

 

Folio rūgštis ir nėštumas – dar keli svarbūs klausimai:

Ar man reikia vartoti kitus vitaminus kartu su folio rūgštimi?

  • Daugelis ekspertų šiuo metu rekomenduoja vitaminą B12 vartoti kartu su folio rūgštimi, nes jis labai glaudžiai veikia su folio rūgštimi. Vitamino B12 daugiausia randama gyvūniniuose ir pieno produktuose, todėl jo papildai yra ypač svarbūs moterims, kurios laikosi vegetariškos ar veganiškos dietos.
  • Cinkas yra naudingas, nes padeda palaikyti normalų vaisingumą ir reprodukciją.
  • Geležis palaiko raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą ir deguonies transportavimą po kūną, o geležis, magnis ir niacinas padeda sumažinti nuovargį ir nuovargį. Visų šių maistinių medžiagų ir dar daugiau galima rasti Pregnacare – specialiai nėštumui subalansuotuose maisto papilduose.

Kuriuose Pregnacare papilduose yra folio rūgšties?

Visuose Pregnacare asortimento papilduose, įskaitant Pregnacare Conception, skirtą planuojančioms nėštumą, ir Pregnacare Original ir Pregnacare Plus turi tikslią folio rūgšties (400 mikrogramų) ir vitamino D (10 mikrogramų) koncentraciją.