Nauji mokslo metai dar tik prasidėjo, o jūsų jau laukia daugybė darbų. Tačiau kol rimti atsiskaitymai dar toli, daugelis studentų mieliau pramogas su bendramoksliais. Tačiau tam, kad darbai nesikauptų ir atėjus atsiskaitymų ar sesijos metui nepabirtų skolos, verta paplušėti jau dabar. Kaip susiimti ir susikoncentruoti darbui?

Galbūt vadovaujatės neteisingomis gairėmis, kad galėtumėte tinkamai susikoncentruoti ir įsivažiuoti į darbus?

Kaip kovoti su koncentracijos stoka?

Jei sunku susikaupti, tai nebūtinai gali būti dėl noro stokos. Galbūt per daug kartų per dieną bandote susikoncentruoti, bet jums visiškai nepavyksta, ir lengvai išsiblaškote.
Taip atsitinka todėl, kad koncentravimas nėra paprastas reikalas. Nepakanka atsisėsti prie stalo ir laukti kol koncentracija pati pas jus ateis.
Atskleisime Jums kelis patarimus, kurie padės susikoncentruoti.

1. Ugdykite koncentraciją.

Koncentracija – gebėjimas, susijęs su įpročiais, todėl jei norite turėti optimalią koncentraciją, dažnai turėtumėte užsiimti jos pratybomis. Kartais ji lyginama su raumenimis, kuriuos taip pat reikia treniruoti.
Štai kelios efektyvios praktikos, kurias taikydami treniruojant smegenis pamatysite reikšmingus pokyčius. Tačiau tam prireiks atkaklumo ir, žinoma, laiko:

Meditacija. Tai neabejotinai laikoma efektyviausia praktika koncentracijos palaikymui. Tačiau ne visos meditacijos rūšys vienodai tarnauja šiam tikslui ar tokiu pat efektyvumo laipsniu. Meditacijos forma “sutelktas dėmesys” yra nukreipta į mūsų sąmoningumą link vieno objekto, t.y. jutimo, kvėpavimo. Būtent dėl to ji ir vadinama efektyviausia koncentracijos lavinimo forma. Nors ir neįtikėtinai efektyvi, tačiau gali prireikti daugybės valandų praktikos kol pastebėsite reikšmingus koncentracijos pokyčius.
Skaitymas. Jis ne tik pagerins jūsų žodyną ir bendras žinias, bet ir paaštrins jūsų atmintį, fantaziją ir komunikacinius gebėjimus. Tačiau svarbiausia tai, kad skaitant sudėtingą turinį, kurio negalite pilnai suprasti, sutelkiate dėmesį į skaitomą temą. Kuo ilgiau skaitysite tokio turinio tekstą be išsiblaškymo, tuo lengviau taps susikoncentruoti. Tikrai nenorime pasakyti, jog jums nuolat reikia būti panirus į abstrakčius filosofinius tekstus, bet kasdienis 15 minučių skaitymas teksto, kuriam reikalingas dėmesio sutelkimas, susikaupimas, būtų didelė pagalba jūsų koncentracijos lavinimo procese.
Valios ugdymas. Ją taip pat reikia ugdyti, nes kol jūsų dėmesys bus sutelktas į darbus ar mokslus, būtent valia neleis pasiduoti blaškymosi pagundai, kai ši atsiranda. O valiai ugdyti efektyviausia pasikartojantys užsiėmimai, reikalaujantys psichologinio pasipriešinimo, pavyzdžiui:

-Žadintuvo nustatymas anksčiau nei norite pabusti (kai nėra išorinio spaudimo);
-5 minučių maudynės šaltame duše kasdien;
-Dalykų, kurie verstų jus jaustis socialiai nepatogiai, pavyzdžiui, viešas kalbėjimas, darymas.

2. Susikurkite arba atraskite tinkamą aplinką.

Turėdami konkrečią ir neišblaškančią darbo aplinką, galėsite išlaikyti aiškų ir koncentruotą protą.
Žmogaus smegenys – tai modelio kūrimo mašina, todėl ritualai bei simboliai gali būti nepaprastai galingi. Kai turite aplinką, palankią giliam darbui, laikui bėgant bus vis lengviau susikaupti, nes jūsų protas pradės sieti erdvę su giliu dėmesiu.
Pabandykite ir įsitikinkite, jog turite tokią vietą:

• Gerai apšviestą (pageidautinas natūralus apšvietimas);
• Yra gryno oro (galbūt sugalvosite įsigyti vieną kitą papildomą augalą);
• Turite patogią kėdę ir darbo stalą;
• Nevargina aplinkos triukšmas.

3. Venkite trukdžių.

Mokydamiesi ar dirbdami dažnai darome pertraukėles, norėdami panaršyti socialiniuose tinkluose. Ir tikrai niekada negalvojame, jog tai laiko švaistymas. Tačiau iš dalies taip ir yra. Tiesą sakant, vieno Kalifornijos universiteto Irvine atliktas tyrimas parodė, kad po to, kai buvo atsitraukta nuo svarbios užduoties, žmonėms prireikia vidutiniškai 23 minučių ir 15 sekundžių, kol jie grįža prie atliekamos užduoties.
O dabar įsivaizduokite, kad jūs atsitraukiate nuo svarbios veiklos tik kartą per valandą! Tai 39% jūsų laiko eina tiesiai į kanalizaciją dėl vienos „Facebook“ pertraukėlės!
Yra keli paprasti ir greiti būdai išvengti dėmesį blaškančių trukdžių:

Įsijunkite elektroninius prietaisus lėktuvo rėžimu. Nes elektroniniai prietaisai yra pats didžiausias stimulas blaškymuisi. Žinoma, jums jų gali prireikti informacijos paieškai, bet geriausia, jei viską turėsite iš anksto ir taip nekils pagunda pasidaryti “Facebook” pertraukėlės.
Veskite “blaškymosi” žurnalą. Tai labai efektyvi technika tiems, kuriems nuolat kyla minčių, neleidžiančių sutelkti dėmesį į esminius dalykus. Laikykite šį žurnalą šalia savęs, o kai kyla idėja ar blaškanti mintis, net jei atrodo, jog ji šiek tiek susijusi su tema, į kurią gilinatės, paprasčiausiai užsirašykite ją. Ir grįžkite prie jos per pertrauką. Keista, bet greičiausiai pamatysite, jog vėliau tą dieną šios mintys, kurios taip įkyriai lindo jums į galvą ir bandė užvaldyti protą, nebeatrodys tokios svarbios.

4. Duokite savo smegenims poilsio

Jūsų koncentracijai gali padėti ir poilsis. Jei smegenys nuolat dirba pilnu pajėgumu, joms būtinai reikalingas poilsis. Pati geriausia smegenų poilsio forma – miegas, kuris apskritai gyvybiškai svarbus žmogaus organzimui. Nuo jo kokybės priklauso mūsų savijauta nuotaika, darbingumas ir net santykiai su aplinkiniais.
Miego metu ilsisi kūnas, o jūsų galvos smegenys apdoroja dienos metu sukauptą informaciją. Tad miegodamas žmogus pailsi ne tik fiziškai, bet ir psichiškai, stabilizuojasi kraujo apykaita, jame sumažėja streso hormono (adrenalino) bei kartu stiprėja ir imuninė sistema. Tad jei jūs nepakankamai miegosite, jūsų smegenys liks nepailsėję. Dėl šios priežasties dieną gali varginti prasta nuotaika, o susikaupti bus tiesiog neįmanoma.
Todėl pasistenkite miegui skirti ne mažiau kaip 7 valandas, kad jūsų smegenys spėtu persikrauti ir būtų visiškai pasiruošusios dirbti, o jūs būtumėte susikoncentravę.

5. Palaikykite smegenų energiją

Bene svarbiausias patarimas, kuriuo turėtumėte vadovautis, siekdami sutelkti dėmesį, yra stebėti savo mitybą, kad smegenys nuolat būtų aprūpintos reikalingiausiomis medžiagomis. Taip pat turėkite omenyje dar kelis aspektus:

• Jūsų smegenys sunaudoja nemažai energijos per dieną, tad neleiskite joms badauti. Priešingu atveju jūsų smegenys ieškos energijos šaltinių ir jums bus neįmanoma susikaupti.
• Ant darbo stalo visada turėkite lengvų užkandžių. Maistas padės aprūpinti jūsų smegenis taip reikalinga gliukoze, kuri leis smegenims išlaikyti dėmesį.
• Svarbu paminėti, jog sveiki užkandžiai yra vertingi, nes nereikalauja didelių organizmo energijos sąnaudų virškinant bei nesukelia mieguistumo. Todėl smegenims liks daugiau energijos.
• Pasirūpinkite, kad prieš mokantis ar dirbant valgytumėte teisingą maistą. Labai svarbu, jog jūsų mitybą sudarytų natūralūs produktai, kurie neapsunkina virškinimo sistemos, kaip kad riebus ar baltyminis maistas. Venkite smegenims žalingų produktų, tokių kaip gaminiai, kuriuose daug cukraus, sočiųjų riebalų, taip pat alkoholio, saldžių gaiviųjų gėrimų.
• Pilnavertei mitybai užtikrinti rinkitės pieno produktus, baltą mėsą, ankštinius augalus, pilnagrūdžius makaronus, ryžius, žuvį, vaisius ir daržoves bei riešutus.
• Labai svarbus dalykas yra hidratacijos palaikymas. Taigi, jei geriate kavą, nepamirškite gerti daugiau vandens nei įprastai.

Tad stenkitės laikytis šių patarimų ir būsite mažiau išsiblaškę, taps lengviau susikaupti ir darbai bus atlikti laiku.