Ar žinojote, kad Jūsų širdis kasdien suplaka maždaug 100 000 kartų ir per visą kūną pasiunčia 2000 litrų kraujo?

Tai atrodo taip beprotiška. Ypač pagalvojus, kad ji yra vos kumščio dydžio. Tačiau širdis yra atsakinga už kraujo išstūmimą. Ji yra skirta tokiam dideliam darbui, tačiau tik kai ji sveika, ir jūs esate sveiki. Širdies sveikata tiesiogiai veikia mūsų savijautą, gyvenimo kokybę bei jo trukmę, todėl norime pasidalinti keliais patarimais kaip tausoti savo širdį.


1. Stebėkite savo kraujospūdį

Sekite savo širdies spaudimą ir būtinai žymėkitės spaudimo matuoklio rodmenis. Kad žinotumėte, ar jūsų kraujospūdis yra aukštas, turite žinoti koks jis yra normalus. Tai galite padaryti apsilankydami pas savo gydytoją, kuris įvertins jūsų būklę arba kasdien sekdami kraujospūdį namuose. Turėdami duomenų galėsite daryti išvadas ir pasikonsultuoti su gydytoju.


2. Skirkite dėmesį mitybai

Prie širdies ir kraujagyslių ligų “epidemijos” prisideda ir netinkama mityba. Didelis riebalų, cholesterolio kiekis kenkia tiek kraujagyslėms, tiek širdžiai. Specialistai rekomenduoja maitintis taip, jog jūsų mityboje būtų gausu natūralių ir sveikų maisto produktų, žinoma vaisių ir daržovių, neskaldytų grūdų, ypač naudingos ankštinės daržovės, kurios padeda sumažinti “blogojo cholesterolio” kiekį, bei yra puikus skaidulų šaltinis, taip pat turtingos baltymais ir antioksidantais. Mėgaukitės produktais, turtingais Omega-3 riebalų rūgštimis, pavyzdžiui žuvimi, riešutais, linų sėmenų aliejumi. Tinkamai maitinantis reikėtų riboti “blogų” maisto produktų, pavyzdžiui turinčių daug sočiųjų riebalų, natrio ir transriebalų. Taip pat svarbu paminėti, jog reikėtų apriboti cukraus suvartojimą (tiek saldumynų, tiek saldintų gėrimų) bei raudonos mėsos kiekį. Jei manote, kad jūsų mityba nėra tobula, pamaitinkite savo širdį vartodami kokybiškus ir specialiais subalansuotus papildus – Cardioace.


3. Kasdien būkite aktyvūs

Reguliariai sportuojant galima ne tik kontroliuoti aukštą kraujospūdį. Tai taip pat padeda išlaikyti sveiką svorį, sumažinti streso lygį ir sustiprinti širdį. Tai kartu užtikrina, jog jūsų širdžiai nereikia dirbti sunkiau nei įprasta. O net 70% suaugusiųjų juda nepakankamai.
Šiuolaikiniame pasaulyje mūsų gyvenimo būdas tampa vis sėslesnis, o tai reiškia, kad judėjimui gali prireikti didesnių pastangų ir drausmės. Tačiau net ir vidutiniškai intensyvaus fizinio krūvio, pavyzdžiui, greito ėjimo, gali pakakti, jei tai darai reguliariai. Persistengti tikrai nereikia, tačiau net ir nesudėtinga mankšta gerina ne tik fizinę, bet ir emocinę savijautą, palaiko raumenų būklę bei aktyvina širdies veiklą.
Svarbu pažymėti, kad fizinės veiklos nebuvimas nebūtinai reiškia, kad turėsite širdies ligų. Tačiau reguliarus fizinis krūvis žymiai sumažina riziką susirgti šiomis problemomis. Suprantame, kad visi mėgaujasi skirtingomis aktyviomis veiklomis, turi įtemptus darbo grafikus ir ribotus laiko išteklius, kiek gali skirti mankštai. Tiesiog raskite veiklą, ką jums būtų maloni ir skirkite jai maždaug 30 minučių per dieną, 5 dienas per savaitę. Būtinai įtraukite tempimo ir raumenų stiprinimo pratimus!


4. Pasakykite “Sudie!” žalingiems įpročiams

Nesaikingas alkoholio vartojimas apsunkina ir taip nelengvą širdies darbą. Visiškai atsisveikinę su alkoholiu, galite sumažinti kraujospūdį ir turėti sklandžiai dirbančią širdį.
Rūkymas yra įrodytas tiek insulto, tiek širdies ligų veiksnys. Tačiau, ar žinojote, kad 80% širdies ir kraujagyslių ligų būtų galima išvengti paprasčiausiu būdu – nerūkant ir kontroliuojant kraujospūdį? Rūkant ir kvėpuojant dūmais širdies arterijose kaupiasi apnašos, dėl kurių kraujui darosi sunku pratekėti. Aukštas kraujo spaudimas pagreitina apnašų kaupimąsi, o kiekvienas jūsų sutrauktas dūmas laikinai padidina kraujo spaudimą. Trumpai tariant, griežtai išbraukite rūkymą iš savo gyvenimo ar bent jau apribokite jo kiekį iki minimumo.


5. Suvaldykite savo stresą

Mes puikiai visi suprantame, kad posakis “Visos ligos dėl streso” tikrai ne iš piršto laužtas. Taigi stresas padidina kraujospūdį. Šį ryšį vis dar nagrinėja daugybė mokslininkų, tačiau mes tai pat žinome, jog stresas gali prisidėti prie nesveikos mitybos ir besaikio alkoholio vartojimo, o jie abu tikrai prisideda prie kraujospūdžio padidėjimo. Stresas taip pat išskiria hormonus adrenaliną ir kortizolį, todėl širdis plaka greičiau ir dirba sunkiau nei įprastai. Šis atsakas taip pat sukelia jūsų kūno kraujagyslių susiaurėjimą, o tai apsunkina kraujo tekėjimą visame kūne.
Nors stresas – neišvengiama kasdienybės dalis, saugokite savo širdį, kad nuolatinės intensyvios neigiamos emocijos ir įtampa nepridarytų neatitaisomos žalos svarbiausiam jūsų kūno organui.
Pabandykite pasipasakoti apie savo patiriamą stresą, stenkitės nedirbti viršvalandžių, sportuokite, po dienos darbų atsipalaiduokite karštoje vonioje, praktikuokite meditaciją ar jogą, o laisvadieniais pakeiskite aplinką.

Sveika širdis – laimingesnis tu!

Širdies ir kraujagyslių ligoms vis plačiau plintant, svarbu padaryti viską, kad palaikytume savo sveikatą ir valdytume rizikos veiksnius, kuriuos galime kontroliuoti, įskaitant aukštą kraujospūdį. Profilaktiškai konsultuodamiesi su gydytojais ir palaikydami sveiką gyvenimo būdą, galite parodyti savo didelį rūpestį širdimi. Jūsų širdis tikrai padės jums mėgautis geresne gyvenimo kokybe ir padarys jus laimingesniais!