Galvoje verda daugybė kasdienių reikalų – nebaigti projektai darbe, buitiniai rūpesčiai, vaikai, atostogų planai ir dar daugybė kitų aktualių klausimų. Tai normali daugelio iš mūsų kasdienybė. Deja, bet diena iš dienos besikaupianti įtampa, troškimas viską suspėti ir viskuo pasirūpinti palieka pėdsakus. Ateina diena, kai pasijuntate tarsi „perdegę“, pavargę nuo visko, motyvaciją pakeičia nuovargis, apatija ir nusivylimo jausmas. Trumpai tariant, prarandate gyvenimo džiaugsmą.
5 pagrindiniai požymiai, kad „perdegimo“ būsena jau visai čia pat ir laikas imtis priemonių, kad grįžtumėte prie įprasto savęs:
Nuovargis
Nuolat jaučiatės pernelyg pavargęs, net ir po keleto naktų kokybiško miego ir poilsio. Tai svarbus signalas, kad dėl pernelyg intensyvios psichinės ir fizinės veiklos kasdieniame gyvenime jūsų kūnas reikalauja ilgesnės pauzės, pabėgimo iš įtemptos kasdienybės.
Perdėtas stresas ir nerimas
Prieš pasiekiant išsekimo būseną, protas pereina į nuolatinio nerimo būseną, negali apleisti mintys apie tai ko nepadarėte, jaudinatės kas atsitiks, jei kažko nespėsite, ir ši jaudinimosi dėl visko būsena persekioja nuolat.
Jei nieko nekeisite ir ignoruosite šią būseną, persekiojantis nerimas gali išaugti į rimtesnę situaciją, daryti poveikį ir artimiesiems.
Užmaršumas ir koncentracijos stoka
Stresas ir nuovargio būsena neigiamai veikia atmintį ir gebėjimą susikaupti, be abejo, dėl to sunkiau tampa įvykdyti daugelį užduočių. Jei pajutote, kad sudėtinga sutelkti dėmesį, nuolat kažką pamirštate, tai svarbus ženklas, kad reikia įnešti ramybę į kasdienį gyvenimą ir grąžinti savuosius gebėjimus į normalią būseną.
Fiziniai simptomai
Perdegimo simptomai veikia ne tik protą – taip pat galimi fiziniai požymiai. Daugelis žmonių, pasiekę perdegimo būseną, teigia, kad juos kankina galvos skausmas ir pykinimas, o sunkesniais atvejais – tai sukelia krūtinės skausmą, širdies plakimą ir net alpimą.
Perdegimas taip pat gali paveikti imuninę sistemą, padidinti virusų pavojų.
Asmenybės pokyčiai
Kai apima nuovargis, demotyvacija ir fiziniai išsekimo požymiai, žmonės dažnai ima atsisakyti veiklų, kurias paprastai mėgsta. Tai gali būti bendravimas su draugais ar laiko leidimas prie mėgstamo hobio. Tai dar vienas labai svarbus ženklas, kad laikas kasdienybės pokyčiams.
Keletas patarimų, kaip įveikti išsekimą
Kad sumažintumėte perdegimo simptomus ir vėl pradėtumėte jaustis savimi, svarbu realiai įvertinti situaciją ir būseną bei nedelsiant imtis veiksmų savijautai pagerinti
Palaikykite sveiką mitybą ir fizinį krūvį. Situaciją pagerinsite reguliariai treniruodamiesi ir pilnavertiškai maitindamiesi – gaunant pakankamai vitaminų, mineralų ir kitų gerai emocinei ir fizinei būsenai reikalingiausių medžiagų. Gera mityba padės sustiprinti organizmo apsaugą ir imunitetą, o pratimai padės palaikyti koncentraciją ir energingumą.
Emocinei ir nervų sistemos veiklai palaikyti efektyviai padeda smegenų maistas – Neurozan.
Nustatykite apibrėžtus ir ribotus kasdienius tikslus. Roma nebuvo pastatyta per parą, tad ir jums nereikia stengtis kalnų nuversti per vieną dieną. Pradėkite nustatydami sau griežtą dienos užduočių limitą, leidžiantį juos įvykdyti be per didelės įtampos ir savęs sekinimo.
Skirkite laiko atsipalaidavimui prieš miegą. Suteikite sau bent valandą prieš einant miegoti, kad atsipalaiduotumėte ir atitrūktumėte nuo dienos rūpesčių. Labai svarbu, kad jūs turėtumėte „laiko tik sau“ , palikę nuošalyje visus rūpesčius, vaikų ar sutuoktinio poreikius, buitį. Tai tik vienas nedidelis, bet labai veiksmingas kasdienybės pokytis, padėsiantis pagerinti jūsų psichologinę būseną.
Kai grįžtate namo, darbo rūpesčius palikite už durų. Sugebėjimas atskirti darbo rūpesčius nuo asmeninio gyvenimo – labai didelis žingsnis teisingo kelio ir pilnaverčio gyvenimo link.
Labai svarbu atminti, kad atsistatymui po perdegimo reikia laiko. Nesitikėkite pagerinti savo savijautą per dieną ar dvi. Būkite kantrūs ir nuoseklūs. Vien perdegimo požymių pastebėjimas ir situacijos pripažinimas, jau didelis žingsnis savijautos pagerėjimo link.