Bėgant metams mūsų kūnas stipriai keičiasi. Po truputį ima mažėti jaunatviškas odos stangrumas, lėtėja kolageno gamyba, retėja širdies pulsas, mažėja kaulų tankis. Tai tik keletas iš daugybės pokyčių, kurių galime tikėtis, tačiau svarbu paminėti, kad daugelį šių nedžiuginančių naujovių galime stipriai atitolinti, pristabdyti jų vystymąsi.

Vidutinio amžiaus ir pagyvenusių žmonių mitybos poreikiai ženkliai skiriasi nuo jaunų žmonių, kadangi su amžiumi organizme daugelis procesų lėtėja. Todėl labai svarbu perkopus vidutinio amžiaus slenkstį savo mitybą subalansuoti ir pritaikyti būtent šiam gyvenimo periodui ir pakitusiems organizmo poreikiams. Subalansuota mityba ir gyvenimo būdas leidžia ir toliau išlikti aktyviems, energingiems ir puikiai atrodyti.

Toliau išvardinsime keletą pagrindinių taisyklių kaip metams bėgant išlikti puikios formos bei sveikatos.

Subalansuotos mitybos svarba

Tikrai daugelis ne viena kartą esame girdėję, kad svarbu yra sveika ir subalansuota mityba, bet kas tai yra ir kodėl nuolat akcentuojama?

Subalansuota mityba apima plačią maisto įvairovę iš visų pagrindinių maisto medžiagų grupių tinkamomis proporcijomis ir kiekiais. Šios grupės tai:

  • Vaisiai ir daržovės
  • Krakmolingi produktai, angliavandeniai
  • Pienas ir jo produktai
  • Pupelės, žuvis, kiaušiniai, mėsa ir kiti baltymai
  • Aliejai ir kiti riebalai

Šios maisto produktų grupės padeda apsirūpinti visomis medžiagomis, reikalingomis organizmo funkcijoms, augimui ir atsistatymui.

Subalansuota vaiko mityba skiriasi nuo paauglio, suaugusiojo ar pagyvenusio žmogaus subalansuotos mitybos ne tik maisto kiekiu, bet ir pagrindinių maisto grupių proporcijomis. Pavyzdžiui, vaikai yra gerokai aktyvesni nei suaugusieji, tai natūralu, kad jiems reikia didesnio kiekio daug energijos suteikiančio maisto.

Ar vyrų ir moterų senėjimo procesai skiriasi?

Nors pats senėjimo procesas yra būdingas abiems lytims ir abi jas paliečia vienodai, tačiau yra keletas skirtumų tarp moterų ir vyrų senėjimo.

Remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis moterų gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei vyrų. Moterims tenka pergyventi menopauzės laikotarpį su savitais jo simptomais ir organizmo pokyčiais. Menopauzės metu prasideda didesnis polinkis kaupti nereikalingą svorį, moteris turi rūpinti savo kūnu kitaip, kad ilgiau išlaikytų jį sveiką. Moterims subalansuoti vitaminų kompleksai, saikingo intensyvumo fizinė veikla gali lengviau išgyventi šiuos moters gyvenimo pokyčius.

Kitavertus vyrams daug dažniau būdingas plikimas, jų oda storesnė ir sensta kitaip nei moterų.

Kokia mityba reikalinga vyresniame amžiuje?

Kaip ir anksčiau išlieka svarbu valgyti kuo įvairesnį maistą, bet tam tikros medžiagas tampa itin svarbios.

Pavyzdžiui organizmo galimybė gaminti vitaminą D su amžiumi vis mažėja, todėl vyresniame amžiuje rekomenduojama jį vartoti papildų pagalba, o taip pat vartoti maisto, kuriame jo gausu – lašišos, kiaušinių.

Tam, kad išlaikyti sveiką kūną bėgant metams, reikėtų atsižvelgti į šias pagrindines sveikos mitybos taisykles:

  1. Mažinkite druskos kiekį

Per didelis druskos kiekis yra susijęs su aukštu kraujo spaudimu, kas gali lemti sunkias širdies ligas – pagrindinę mirtingumo priežastį tarp žmonių nuo 65 metų amžiaus. Taigi, sumažinkite druskos kiekį ir tai leis jums gyventi ilgiau.

  1. Vartokite daugiau maistinių skaidulų

Jos padeda sklandžiau veikti žarnynui, o taip pat mažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje. Bėgant metams jos tampa vis svarbesnės, nes padeda sumažinti širdies ligų išsivystymo riziką.

  1. Vartokite subalansuotus maisto papildus

Pasirinkite papildą, subalansuotą būtent Jūsų amžiui. Jei Jums virš 50-iems, atitinkamai rinkitės ir maisto papildymą, skirtą tokio amžiaus vyrui ar moteriai.

VITABIOTICS maisto papildai tiems, kas perkopė 50 metų:

Wellman 50+

Wellman Prostace

Wellwoman 50+

Menopace